Jak wybrać firany do nowoczesnego pokoju dziennego?

firany świetna jakość to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu lub mieszkania. Dekoracja na oknach ma sprawić, że pomieszczenie będzie bardziej przytulne. Firany powinny być dostosowane do upodobań domowników oraz stylu aranżacji salonu. Na co zwrócić uwagę przy zakupie firan?

Różne kolory firan

Większość osób decyduje się na zakup białych firan, które są najbardziej uniwersalne i można je powiesić w każdym pomieszczeniu w domu. W sklepach można jednak znaleźć firany w innych kolorach, na przykład, zielone, błękitne lub w różnych odcieniach beżu. Przy wyborze należy uwzględnić pozostałe elementy wyposażenia wnętrza. Białe firany są dekoracją uzupełniającą wystrój, który nie skupia uwagi gości. Firany w bardziej intensywnych kolorach mogą być główną dekoracją w salonie, muszą jednak być spójne z całą aranżacją wnętrza. 

Rodzaj materiału

Podczas wyboru firan należy zwrócić uwagę na materiał, z jakiego będą wykonane. Można wykorzystać lekki tiul, który jest delikatny i charakteryzuje się dużą przejrzystością. Dzięki temu w pokoju można zapewnić większą ilość światła słonecznego, a jednocześnie wnętrze jest chronione przed dostępem osób znajdujących się na zewnątrz. Jest to szczególnie ważne w dużych miastach, na ulicach o gęstej zabudowie. Wiele osób poleca także firany żakardowe, które nie wymagają prasowania i można je rozwiesić od razu po wypraniu. 

Długość firan do salonu

Niezależnie od stylu aranżacji salonu zawsze należy zastanowić się nad długością firan. Jeżeli dysponujemy większym pomieszczeniem, dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie wnętrza w firany sięgające od karnisza do podłogi. Materiał powinien kończyć kilka centymetrów jak posadzką tak, aby mógł układać się swobodnie bez zagnieceń. Firany mogą także być krótsze i sięgać do parapetu. Warto o tym pomyśleć, jeśli chcemy umieścić dodatkową dekorację pod oknem lub miejsce to jest potrzebne na inne meble, na przykład, gdy salon nie ma dużej powierzchni.

Styl wnętrza i dekoracje

W nowoczesnym salonie firany powinny mieć haft w oszczędnej formie. Jest to szczególnie istotne, jeśli wnętrze jest urządzone w modnym stylu minimalistycznym lub skandynawskim. Najlepszym rozwiązaniem są długie firany o delikatnym wzorze i jasnych barwach. Nie należy rezygnować z dekoracyjnych spinek lub upięć podkreślających kształt okna. Należy pamiętać, że białe firany skutecznie rozświetlą i powiększą optycznie wnętrze, dlatego można je stosować zarówno w małych, jak i przestronnych salonach. Prawidłowo dobrane firany sprawią, że salon będzie wyglądał elegancko, a cała przestrzeń będzie przyjazna dla domowników.