Jak dobrać firany do salonu

Salon to miejsce, gdzie spędzamy wolny czas z rodziną i znajomymi. Nietuzinkowy wygląd pomieszczenia sprawi, że będzie nam się dobrze w nim odpoczywało. Samych pomysłów na ciekawy wystrój jest wiele i wszystko zależy od naszej indywidualnej fantazji. Jak wyróżnić salon na tle innych pomieszczeń przy pomocy firanek?

Wyjątkowy salon z nowoczesnymi firankami

Dobór firanek do salonu i ich przeznaczenie warto dostosować do wielkości wnętrza, jak i stylu aranżacji pomieszczenia. Ochronę przed promieniami słońca zapewnią nam firany wykonane z grubych materiałów, dlatego warto wybrać żakard lub piękną satynę. Organtyna, woal lub tiul to materiały lekkie i zwiewne, doskonale sprawdzą się w połączeniu z roletami i będą piękną dekoracją pomieszczenia. W zależności od wielkości pomieszczenia możemy zastosować firany wzorzyste lub jasne i gładkie tkaniny, które odnajdą się w mniejszych przestrzeniach.

Firanka na każdą porę roku

Jeżeli nasza koncepcja dekoracji salonu przy pomocy firanek obejmuje również zakup zasłon, to warto połączyć je ze sobą przy pomocy gęstych tkanin. Rozwiązanie to zapewni ochronę okna przed słońcem szczególnie w upalne popołudnia. Lekkie materiały tiule czy organtyny, dzięki doskonałej przepuszczalności światła doskonale się sprawdzą podczas zimowych dni, kiedy nasłonecznienie jest mniejsze, a potrzebujemy rozjaśnić salon. Dobrym wyborem okażą się również firany 20% taniej ukośne, a także gotowe zestawy upięte po bokach.

Długość firan ma znaczenie

Oprócz wyboru odpowiedniej tkaniny i wzoru firany ważnym elementem jest również jej długość. Duże i przestronne pomieszczenia będą wyglądać nowocześnie, jeżeli użyjemy w nich długie firany do ziemi. Przy aranżacji małego salonu dobrym pomysłem będzie wykorzystanie firanek sięgających do linii parapetu. Warto pamiętać, że wybrane przez nas firanki nie muszą być białe. Co prawda kolor ten jest uniwersalny i znajdzie swoje zastosowanie o każdej porze roku jednakże kolorowe firanki również mogą wpłynąć na ciekawą aranżację pomieszczenia. Jeżeli ściany salonu są białe, to idealnym połączeniem może okazać się leki fiolet lub delikatna zieleń, przy pomocy której pomieszczenie zyska charakter.

Aranżacja pomieszczenia przy pomocy firanek to idealny moment na wykorzystanie w pełni naszej fantazji. Klasyczne wnętrza można wzbogacić o ciekawe wzory i kolory natomiast te, w których dzieje się dużo, możemy stonować gładkimi białymi osłonami na okna. Warto zauważyć, że firany znajdą swoje zastosowanie zarówno w pomieszczeniach mieszkalnych, jak i biurowych.