Firany do domu i mieszkania- jak dobrać odpowiednie

Firany. Po co są potrzebne?

Firanka to zasłona na okno z cienkiego, przezroczystego materiału. Firany towarzyszą nam w domach w zasadzie od czasów antycznych.

Zakup firan i zasłon to ostatni punkt dekorowania domu czy mieszkania. Współczesne sklepy wnętrzarskie i internetowe oferują bogaty wybór wszelkiego rodzaju dekoracji i osłon okiennych. Firany na pewien czas wyszły z mody, a na ich miejsce wkroczyły rolety czy po prostu puste okna. Obecnie jednak ten rodzaj dekoracji wraca do łask. Jeśli więc zastanawiasz się czy firany są modne- odpowiedź jest jedna- TAK! 

Firany nadają wnętrzu ciepła, przytulności, a także klasycznej elegancji. Zwykłe, gładkie białe firany, szczególnie te, uszyte z doskonałej jakości materiału, to synonim luksusu i klasy.

Dodatkowym zadaniem firan jest chronienie domowników przed wścibskim wzrokiem przechodniów czy sąsiadów. Ponadto pozwalają kontrolować nasłonecznienie pomieszczeń. Mogą one zatem nie tylko zdobić, ale także pełnić funkcje praktyczne. 

Gdzie kupić firany? Jak wybrać najlepsze?

Wybór firan powinien opierać się głównie, na stylu w jakim jest wnętrze. Nowoczesne, klasyczne, glamour, grube, cienkie, gładkie czy we wzory- wybór jest ogromny. Dodatkowo można przebierać w rodzajach materiału- woal, organza, tiul, tafta- materiały lepszej lub gorszej jakości, dla mniej lub bardziej wymagających. Warto wybrać materiał, który nie będzie się miął i wymagał prasowania. 

Firany kupić można w wielu miejscach. Sklepy meblowe, markety budowlane, supermarkety, sklepy z firanami, internet- tutaj można zaopatrzyć się w gotowe firany. Można także zdecydować się na zakup materiału i obszyć go samodzielnie lub oddać do zakładu krawieckiego. 

Jak mierzyć firany?

Bardzo istotną kwestią przy wyborze firan jest odpowiednie ich zmierzenie. Długość firany mocowanej na żabkach powinna być określana od połowy wysokości żabki, do miejsca gdzie firana ma się kończyć. Firany na fleksach lub przelotkach powinny być mierzone od górnej krawędzi drążka karnisza do punktu zakończenia firan. W tym przypadku należy dodatkowo doliczyć 3 cm na wykończenie firany. 

Odpowiednio dobrana szerokość firanki powinna być oparta o obliczenie szerokości okna i długości karnisza. Powinna być ona odpowiednio większa w zależności jak wiele marszczeń chcemy osiągnąć. Najczęściej powinno się pomnożyć długośc karnisza razy dwa. W przypadku karnisza o długości 3 m, szerokość firanki powinna wynieść 6m.

Trzeba pamiętać, że w przypadku zakupu materiału na firany, które dopiero maja być uszyte, należy dołożyć około 10 cm zapasu na obszycia.